A A A

Z wełny

W wełnie łatwo gromadzi się wszelki kurz. Dlatego też odzież wykonaną z tkanin wełnianych trzeba przede wszystkim w miarę często trzepać lub czyścić ostrq szczotkq do ubrań. Można to robić również za pomocą od­kurzacza. Tak zwaną odzież lekkq z tkanin wełnianych można prać w domu. Pierzemy - delikatnie wygniatając w wodzie zaledwie letniej z dobrze roz­puszczonym środkiem piorącym, specjalnie przeznaczonym do prania wełen [ tka­nin wełnianych. Nie wyżymamy, a jedynie lekko wyciskamy. Płuczemy bardzo do­kładnie, w wodzie o tej samej temperaturze nawet czterokrotnie. Ostatnie płukanie z dodatkiem octu (1 łyżka na 5 I wody). Zawijamy w ręcznik frote i lekko wygniatając odprowadzamy nadmiar wody. Prasować tylko przez zaparzaczkę.

Jest kilka metod czyszczenia odzieży wełnianej tzw. domowym sposobem. Są to zajęcia wymagające nieco cierpliwości, polecamy do wyboru dwa najprostsze sposoby.

Białą szmatkę zmoczyć w wodzie destylowanej (albo deszczowej), skropić amoniakiem i przecierać tkaninę. Drugą szmatką zbierać brudną pianę (sposób polecamy przy czyszczeniu mankietów i kołnierzy). Przeprasować przez zaparzaczkę.