A A A

Przechowywanie obuwia

Obuwie musi być absolutnie czyste i odpowiednio zakonserwowane. Ponie­waż bywa wykonane z różnych surowców, wymaga różnych sposobów czyszcze­nia i konserwacji.

Obuwie skórzane należy oczyścić z kurzu szmatkq lub szczotką, a następnie bardzo dokładnie wypastować - także podeszwy! Po przeschnięciu pasty -wypolerować do połysku. Każde obuwie, a przede wszystkim właśnie skórzane, powinno być przechowywane na prawidłach, które Hkwidujq załamania skóry I znakomicie przywracajq butom właściwy kształt. Jeżeli nie mamy prawideł, wówczas można je wypchać zmiętymi gazetami wsuniętymi w starą pończochę.

Jeżeli przemoczone skórzane buty po wyschnięciu stwardniały, można próbo­wać je ratować przez nacieranie naftq, a następnie kilkakrotne pastowanie dobrą, tłustą pastą i polerowanie do połysku.

Można zapobiec pękaniu skóry przez wcieranie w nią od czasu do czasu (także w podeszwy, jeżeli są skórzane) oleju rycynowego. Buty nacieramy tym olejem, a po tygodniu jego resztki zbieramy ligniną, pastujemy i po przeschnię­ciu polerujemy.

Kozaczki lub inne botki z długą cholewką nie powinny leżeć tak, by cho­lewka była zgięta. Najlepiej, gdy się je po prostu powiesi. Jeżeli mają zamek błyskawiczny, to do zamka przywiązujemy tasiemkę i oba buty razem zawiesza­my. W sklepach pojawiły się specjalne wieszaki do tego typu butów,